- In stock
Electric kettle ADLER AD 1388b tourist 0.8 L 650 W Beige
Electric kettle ADLER AD 1388b tourist 0.8 L 650 W Beige
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Polypropylene, Stainless steel INOX |
| Water level indicator | No |
| Indication light | Yes |
| Keep warm function | No |
| 360° rotational base | Yes |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 0.8 L |
| Product colour | Beige |
| Cable storage compartment | Yes |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Maximum power | 650 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Rated power | 550 W |
| Depth | 141 mm |
| Weight | 720 g |
| Hose length | 0.75 m |
| Height | 199 mm |
| Width | 183 mm |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |