Concept RK0092 Ceramic electric kettle 1.5 l Dark grey
Concept RK0092 Ceramic electric kettle 1.5 l Dark grey








Concept RK0092 Ceramic electric kettle 1.5 l Dark grey
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Ceramic |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Keep warm function | No |
| Anti-calc filter | No |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Lever |
| Adjustable thermostat | No |
| Product colour | Dark Grey |
| Power | 1500 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight | 1.65 kg |
| Depth | 150 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 230 mm |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during operation. |