- In stock
Clatronic WK 3819 electric kettle 1.7 L 2200 W Black
Clatronic WK 3819 electric kettle 1.7 L 2200 W Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
14 - 19
business days
| Control type | Buttons, Lever |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Filtering | Yes |
| Power LED | Yes |
| Product colour | Black |
| Adjustable thermostat | No |
| Anti-calc filter | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Filter material | Limestone |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| Weight | 900 g |
| Width | 255 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 220 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| Cordless | Yes |
| Lid opening type | Button |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Shape | Jug shape |