Camry Premium CR 1256 electric kettle 1.7 L 2000 W White
Camry Premium CR 1256 electric kettle 1.7 L 2000 W White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Product colour | White |
| Concealed heating element | Yes |
| Control type | Lever |
| Wi-Fi | No |
| Filtering | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Overheat protection | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Water level indicator | Yes |
| Keep warm function | No |
| Whistle | No |
| Boil-dry protection | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 2000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2000 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight | 740 g |
| Illumination | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Hinged lid | No |
| Cord storage | No |
| Auto power off | Yes |
| Display | No |
| Ergonomic grip | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Lid opening type | Manual |
| Removable lid | Yes |
| Cordless | No |