- In stock
-
−10%
Camry CR 1290 electric kettle
Camry CR 1290 electric kettle
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Certification | CE |
| Boil-dry protection | Yes |
| Housing material | Glass |
| Temperature (max) | 100 °C |
| Adjustable temperature | Yes |
| Product colour | Black, Translucent, White |
| Control type | Buttons |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Water tank capacity | 2 L |
| Water level indicator | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2200 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Illumination | Yes |
| Auto power off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |