Bosch TWK3P420 electric kettle 1.7 L 2400 W Black, Stainless steel
Bosch TWK3P420 electric kettle 1.7 L 2400 W Black, Stainless steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, EAC-Eurasian, Morocco, Ukraine, VDE |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Removable filter | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Filtering | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Keep warm function | No |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Concealed heating element | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Immersed heating element | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Audible ready signal | No |
| Anti-calc filter | Yes |
| Control type | Buttons |
| Power | 2400 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 1.2 kg |
| Depth | 150 mm |
| Height | 275 mm |
| Width | 216 mm |
| Auto power off | Yes |
| On/off switch | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Shape | Jug shape |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Cord storage | Yes |
| Cordless | Yes |
| Designed for travel | No |
| Removable base | Yes |