- In stock
-
−5%
Blaupunkt EKG301 electric kettle 1 L 1630 W White
Blaupunkt EKG301 electric kettle 1 L 1630 W White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Water tank capacity | 1 L |
| Water level indicator | Yes |
| Housing material | Glass |
| Control type | Buttons |
| Adjustable thermostat | No |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| Power | 1630 W |
| Weight | 960 g |
| Height | 203 mm |
| Width | 205 mm |
| Depth | 155 mm |
| Hinged lid | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Indication light | Yes |
| Cordless | No |
| Lockable lid | Yes |
| Lid opening type | Button |