Blaupunkt EKD601 electric kettle with display, 1.7 l, 2200 W, black
Blaupunkt EKD601 electric kettle with display, 1.7 l, 2200 W, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Product colour | Black |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Housing material | Steel |
| Temperature (max) | 100 °C |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Overheat protection | Yes |
| Audible ready signal | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Power requirements | 220-240V, 50 / 60Hz |
| Power | 2200 W |
| Depth | 212 mm |
| Height | 262 mm |
| Width | 162 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Cool wall housing | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| 360° rotational base | Yes |