ADLER AD 1305 electric kettle grey silver
ADLER AD 1305 electric kettle grey silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Grey, Silver |
| Water level indicator | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Heat sustain | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Temperature range (T-T) | 40 - 100 °C |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Control type | Touch |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Rated power | 1850 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Depth | 155 mm |
| Width | 210 mm |
| Height | 250 mm |
| Shape | Jug shape |
| Cord length | 0.7 m |
| Hinged lid | Yes |
| Cordless | No |
| Display | LED |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |