-
−8%
ADLER AD 1304 electric kettle
ADLER AD 1304 electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Lever |
| Housing material | Ceramic |
| Product colour | Wood, Ecru |
| Water tank capacity | 1 L |
| Power | 1200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 160 mm |
| Height | 235 mm |
| Width | 190 mm |
| Cordless | No |
| Auto power off | Yes |
| Cord length | 0.7 m |
| Hinged lid | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during operation., Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply. |