- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Premium HD touchscreen
PocketBook Verse Pro features a 6-inch HD screen with E Ink Carta™ eye-friendly technology and a resolution of 1072 × 1448 and 300 PPI.
Adaptive SMARTlight
Regulate not only the brightness of the screen but also its color temperature, choosing a warm or cool frontlight tone.
Audiobooks & Bluetooth
The e-reader supports 6 audio formats and can be paired with wireless headphones and other audio systems via Bluetooth.
Text-to-Speech
PocketBook Verse Pro can read aloud any text file with a natural-sounding voice, transforming an ordinary book into an audio track.
IPX8 water protection
PocketBook Verse Pro meets the IPX8 standard, allowing it to be immersed in fresh water up to 2 meters deep for up to 60 minutes.
Design and ergonomics
The compact device combines stunning design, attractive Azure or Passion Red colors, and well-thought ergonomics for a perfect reading experience.
25 formats, no conversion
The device supports all popular book and graphic formats, including Adobe DRM, which allows you to borrow books from online libraries.
Wi-Fi and Cloud Services
Use Wi-Fi, PocketBook Cloud, and Dropbox for convenient shopping, library synchronization, and management.
| Summary | PocketBook Verse Pro. Display diagonal: 15.2 cm (6"), Technology: E Ink Carta, Display resolution: 1072 x 1448 pixels. Document formats supported: ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DOC, DOCX, DjVu, EPUB, EPUB DRM, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI,..., Audio formats supported: M4A, M4B, MP3, OGG, Image formats supported: BMP, JPEG, PNG, TIFF. Internal storage capacity: 16 GB, RAM capacity: 512 MB. Processor frequency: 1000 MHz. USB connector type: USB Type-C, Headphone connectivity: 3.5 mm |
| Vendor Homepage | https://pocketbook.ch/en-ch/catalog/e-readers-and-e-notes/pocketbook-verse-pro-passion-red-ch |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Colour | No |
| Display diagonal | 6 " |
| Display resolution | 1072 x 1448 pixels |
| Greyscale levels | 16 |
| Resolution (black and white, standard mode) | 300 DPI |
| Technology | E Ink Carta |
| Touchscreen | Yes |
| Audio formats supported | M4A/M4B/MP3/OGG |
| Document formats supported | ACSM/AZW/AZW3/CBR/CBZ/CHM/DjVu/DOC/DOCX/EPUB/EPUB DRM/FB2/FB2.ZIP/HTM/HTML/MOBI/PDF/PDF DRM/PRC/RTF/TXT |
| Image formats supported | BMP/JPEG/PNG/TIFF |
| Video formats supported | Not supported |
| Built-in processor | Yes |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| RAM capacity | 512 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Dictionary | Yes |
| Dictionary languages | English/French/GER/Hungarian/Italian/Polish/Russian/Slovak/Spanish/Swedish/Ukrainian |
| MP3-player | Yes |
| Rotating | No |
| Text-to-speech message reader | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black/Red |
| Water-resistant | Yes |
| Bundled software | PocketBook Cloud, ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook |
| Operating system installed | Linux |
| Operating system version | Linux 3.10.65 |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Depth | 76 mm |
| Height | 156 mm |
| Weight | 186 g |
| Width | 108 mm |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model name | Verse Pro |
| Unit Calculated Volume | 0.0009525 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.37 kg |