- In stock
-
−20%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Onyx Boox Tab X C
The 13.3'' color ePaper tablet for enhanced productivity and intentional living.
Everything you've ever dreamed of.
Your gateway to efficient, paperless workspace.
A tool as sharp as your ideas.
The Tab X C combines digital convenience and advanced tools in an ultra-slim 5.3 mm design. Its sleek, professional aesthetic seamlessly adapts to any work environment.
Personalized. App Freedom.
It's a color ePaper tablet.
At its core, it is a productivity hub that provides solid performance for everyday tasks, reduces eyestrain, and minimizes distractions.
Only what you need.
With access to the Google Play Store and 128GB of storage, you can load upon the apps that matter. Customize your workflow to make it uniquely yours.
Build an intentional workspace.
Enjoy the beneficial aspects of technology without being interrupted by ads and endless scrolling feeds.
Experience intuitive workflow.
With split-screen mode, you can easily view project plans while keeping an eye on progress updates, compare data sets side-by-side for thorough analysis, or review documents while jotting down notes.This multitasking capability promotes smooth workflow management, saving time and boosting efficiency.
How to Connect & Charge the InkSpire Stylus to the Tab X C?
1. Locate the designated charging spot on the side of the tablet.
2. Position the center of the InkSpire stylus over this designated spot.
3. This area on the side of your tablet is also for charging it. A notification showing the battery level will pop up at the top of your screen.
| Summary | Onyx BOOX Tab X C. Display diagonal: 33.8 cm (13.3"), Technology: E Ink Kaleido 3, Display resolution: 3200 x 2400 pixels. Document formats supported: DjVu, PDF, Audio formats supported: WAV, MP3, Image formats supported: PNG, JPG, BMP, TIFF. Internal storage capacity: 128 GB, RAM capacity: 6000 MB, RAM type: LPDDR4X. USB connector type: USB Type-C, Headphone connectivity: USB. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://onyxboox.pl/en/ebook-readers/onyx-boox-tab-x-c |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.305 |
| Unit Box Width | 0.26 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Colour | Yes |
| Display diagonal | 13.3 " |
| Display resolution | 3200 x 2400 pixels |
| Greyscale levels | 16 |
| Technology | E Ink Kaleido 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Audio formats supported | MP3/WAV |
| Document formats supported | DjVu/PDF |
| Image formats supported | BMP/JPG/PNG/TIFF |
| Built-in processor | Yes |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 6000 MB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphone connectivity | USB |
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 13 |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 5.3 mm |
| Height | 287.5 mm |
| Weight | 625 g |
| Width | 243 mm |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model name | Tab X C |
| Unit Calculated Volume | 0.004515 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.46 kg |