Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
PocketBook Verse has a 6-inch E Ink Carta touchscreen with a resolution of 1024 x 758 and 16 grayscale levels. The device has 8 GB of internal memory, supports Wi-Fi, and is powered by a dual-core 1000 MHz processor with 512 MB of RAM.
Processor | |
|---|---|
| Integrated processor | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000MHz |
Memory | |
| RAM capacity | 512MB |
| Internal memory capacity | 8GB |
| Supported memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card capacity | 32GB |
Design | |
| Color | Blue, black |
Power supply | |
| USB charging | Yes |
| Battery voltage | 3.7V |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1500mAh |
Weight and dimensions | |
| Height | 156 mm |
| Width | 108 mm |
| Depth | 7.6mm |
| Weight | 182 g |
Screen | |
| Resolution (black and white, standard mode) | 212 DPI |
| Technology | E Ink Carta |
| Screen diagonal | 15.2 cm (6') |
| Lighting | Yes |
| Touch screen | Yes |
| Grayscale levels | 16 |
Software | |
| Installed operating system | Linux |
| Internet browser | Yes (WebKit) |
Audio features | |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speakers | No |
Connectors and interfaces | |
| USB connection | USB Type-C |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Headphone jack | No |
| Wi-Fi | Yes, single band (2.4 GHz) |
| Bluetooth | No |
Supported file formats | |
| Document formats | MOBI, PDF, EPUB DRM, ACSM, DOCX, FB2.ZIP, EPUB, HTML, HTM, CHM, FB2, PRC, RTF, DOC, DjVu, TXT, TCR, PDF DRM |
| Image formats | JPEG, TIFF, BMP, PNG |
| Image formats | Not supported |
Additional features | |
| Dictionary | Yes |
| Dictionary languages | Polish, Russian, Spanish, Swedish, Ukrainian, Italian, English, Hungarian, French, German, Slovak |
| Text-to-speech reader | No |
| Accelerometer | No |
Package contents | |
| Cables included | USB Type-C |
| Instructions for use | Yes |