Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
PocketBook 743 InkPad Color features a 19.8 cm (7.8') E Ink Kaleido 3 touchscreen, color backlighting and 16 grayscale levels. It runs on the Linux operating system, has a built-in web browser, supports various file formats, and also offers Wi-Fi and USB Type-C connectivity.
Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1800MHz |
| Integrated processor | Yes |
| Processor cores | 4 |
Features | |
| International Protection (IP) Code | IPX8 |
| Acceleration sensor | Yes |
| Text-to-speech reader | Yes |
| Dictionary | Yes |
| Dictionary languages | Swedish, Ukrainian, Polish, Spanish, Italian, Slovak, English, Hungarian, Russian, French, German |
Memory | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal memory capacity | 32GB |
| RAM capacity | 1000MB |
Design | |
| Product color | Black, Silver |
Power | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 2900mAh |
Weight and dimensions | |
| Width | 134 mm |
| Depth | 7.95 mm |
| Weight | 267 g |
| Height | 189.5 mm |
Package contents | |
| Cables included | USB Type-C |
| Instructions for use | Yes |
Screen | |
| Technology | E Ink Kaleido 3 |
| Touch screen | Yes |
| Color | Yes |
| Illuminated screen | Yes |
| Grayscale levels | 16 |
| Screen diagonal | 19.8 cm (7.8') |
| Screen resolution | 1404 x 1872 pixels |
| Grayscale (in color mode) | 4096 |
| Resolution (black and white, standard mode) | 300 DPI |
Software | |
| Supported browser | WebKit |
| Internet browser | Yes |
| Installed operating system | Linux |
Audio | |
| Built-in speakers | Yes |
Ports and interfaces | |
| Wi-Fi | Yes |
| Headphone output | Yes |
| USB connection type | USB Type-C |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Connecting headphones | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
File formats | |
| Supported document formats | PDF, EPUB DRM, ACSM, DjVu, DOCX, FB2.ZIP, TXT, AZW3, MOBI, RTF, DOC, HTML, HTM, CHM, CBR, CBZ, FB2, PRC, AZW, PDF DRM |
| Supported audio formats | M4B, OGG, M4A, MP3 |
| Supported video formats | JPEG, BMP, TIFF, PNG |
| Supported video formats | Not supported |