Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The iBOX IED03 external DVD writer is a compact optical drive for Windows operating systems that supports various disc formats with read and write speeds of up to 24x and 8x respectively.
Technical data | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
Design | |
| Product color | Black |
| Disk loading type | Tray |
| Internal | No |
Weight and dimensions | |
| Package width | 150mm |
| Package depth | 150mm |
| Height | 18 mm |
| Package height | 23 mm |
| Width | 148mm |
| Depth | 142 mm |
| Weight | 282 g |
System requirements | |
| Supported Windows operating systems | Windows 8, 7, 10, 11 |
Operation | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Optical disc diameter | 120mm |
| Supported disc types | DVD+RW, DVD-RW, CD, DVD-R DL, CD-R, DVD-R, CD-ROM, DVD-ROM, DVD-RAM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL |
| Connection | USB 3.1 Gen 1 |
| Output connector | USB Type-C |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Cables included | USB |
| Instructions for use | Yes |
Reading speed | |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| CD reading speed | 24x |
| DVD-RW read speed | 8x |
| CD-ROM read speed | 24x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD-RW read speed | 24x |
| DVD-RAM read speed | 6x |
| DVD-Video reading speed | 4x |
| DVD+R M-DISC read speed | 8x |
Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 8x |
| CD writing speed | 24x |
| CD-RW write speed | 24x |
| DVD+R Double Layer writing speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 8x |
| DVD-RAM write speed | 8x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| CD-R writing speed | 24x |
| CD rewriting speed | 24x |