Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Zen-inspired Ultraslim Design
ASUS ZenDrive U8M packs serious funtionality into its robust, ultraslim 13.9mm frame. Finished with the beautiful, Zen-inspired concentric-circle aesthetic, it effortlessly combines great design, solid contructions and sophisticated style.
Perfect Companion for ASUS Zenbook or Other Latest-gen Laptop
USB-C is a feature of virtually all new laptops, including all new ASUS ZenBook models - so ASUS ZenDrive U8M is ready to plug right in. The smart little socket enables any-way-up connection convenience, so just attach U8M via USB-C to add instant multimedia playback or backup functionality to your Windows or Mac computer.
Save Your Precious Photo, Video and Data for Generations
ASUS ZenDrive U8M supports M-DISC, an archival-quality storage solution designed to help users protect their most precious digital memories — such as family photos and home videos — Compared to hard drives, flash drives, and other writable media, which have the storage lifetime of around 8 years, M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for 1,000 years or more.
Easy-to-use, Comprehensive Backup Solution
ASUS ZenDrive U8M provides comprehensive and easy-to-use backup solution for Windows. Everything you need included to protect your precious data, giving you total peace of mind.
| Summary | ASUS SDRW-08U8M-U Silber. Product colour: Silver. Purpose: Desktop/Laptop, Optical drive type: DVD±RW. CD write speed: 24x, DVD+R write speed: 8x, CD-R write speed: 24x. CD read speed: 24x, CD-R read speed: 24x, CD-ROM read speed: 24x. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Mac operating systems supported: Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/Motherboards-Components/Optical-Drives/External-DVD-Drive/ZenDrive-U8M-SDRW-08U8M-U/ |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| Internal | No |
| Product colour | Silver |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| CD write speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-RW transfer rate (max) | 6 MB/s |
| CD-RW write speed | 24 x |
| DVD+R Double Layer transfer rate (max) | 6 MB/s |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD+RW transfer rate (max) | 8 MB/s |
| DVD-R Double Layer transfer rate (max) | 6 MB/s |
| DVD-R write speed | 8 x |
| CD read speed | 24 x |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+R M-DISC read speed | 8 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 8/Windows 8.1 |
| Depth | 135.5 mm |
| Height | 13.9 mm |
| Weight | 235 g |
| Width | 142.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Model | ZenDrive U8M (SDRW-08U8M-U) |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.001901 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.455 kg |