- In stock
Washer-dryer GORENJE WD2PA964ADT/PL
Washer-dryer GORENJE WD2PA964ADT/PL
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Engine type | Inverter Motor |
| Viewing window | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door opening angle | 140° |
| Door hinge | Left |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Product type | Washer dryer |
| Control type | Buttons, Knob |
| Loading type | Front-load |
| Product design | Condensing |
| Door colour | Black |
| Rated power | 1750 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 70 kg |
| Height | 845 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 610 mm |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Cycle time washing | 216 min |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Cycle time washing & drying | 630 min |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Water consumption washing per cycle | 40 L |
| Water consumption washing & drying per cycle | 89 L |
| Auto drying program | Y |
| Drying programs | Cotton, Synthetics, Steam, Wash & dry |
| Noise emission class | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 34 kWh |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Washing programs | Eco 40-60, Rinse & spin, 20°C, ExtraHygiene, Wool, Quick 15 min, Drum cleaning, Cotton, Spin, Mix, Synthetics |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 307 kWh |
| Number of programmes | 15 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Drum volume | 66 L |
| Pre-wash program | Y |
| Possibility of adding laundry | Yes |
| Protection against water overflow | Yes |
| LED display | Yes |
| Child lock | Yes |
| On/off button | Yes |
| Delay start (max) | Yes |
| Warnings | Warning: The device must be connected to a grounded electrical outlet., Warning: Do not use the device when wet or barefoot to avoid risk of electric shock., Warning: Dispose of the appliance in accordance with local regulations for the disposal of electrical and electronic equipment. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2225330 |