- In stock.
Drying machine Electrolux EW9D787KCE
Drying machine Electrolux EW9D787KCE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW9D787KCE |
| Width | 59.6 cm, 596 mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85.0 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 51 kg, 67 kg. |
| Drum capacity | 8 kg |
| Energy efficiency class | A |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | A |
| Number of programs | 17 |
| Noise level | 61 - 61dB |
| Drying programs | ECO, Mixed fabrics quick, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Silk, Quick 3kg, Bed linen XL, Jeans, Outdoor clothing, Down jacket, Sportswear, Very quick, Hygiene, Easy iron, Refresh, more programs using the app |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Text menu. Selectable drying level for clothes. Reversible door opening. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Condensate container made of recycled plastic. Woolmark Green certified. MixCare ensures powerful but gentle drying of mixed cotton and synthetic fabrics, so clothes are dried evenly without sorting. 3DSense technology measures the moisture content of the laundry for thorough and precise drying. Even thick laundry, such as blankets or down jackets, is dried evenly and protected to stay fluffy and warm. Wi-Fi - the appliance can be controlled from a smart device using the My Electrolux app, where you will find even more programs. SmartSave - a special drying solution. Choose to save time or energy to dry your laundry up to 50 min. faster or use up to 20% less energy. The package does not include a hose for direct drainage of water into the sewer. |
| Length | 636 mm. |
| Country of manufacture | PL |