- In stock.
Drying machine AEG TR9394E
Drying machine AEG TR9394E
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | TR9394E |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 48 kg, 49,469 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | B |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | A |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 61 - 61dB |
| Drying programs | "MixDry", Eco, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Quick drying 3kg, Bed linen XL, Down drying, Hygiene, Down jacket, Outdoor clothing |
| Management | Sensory, Electronic |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Recycled plastic condensate container. Woolmark Green certified. AbsoluteCare® heat pump technology, precise drum movements and temperature control ensure the protection of delicate fabrics. 3DSense technology measures the moisture content of the laundry to dry thoroughly and accurately. Even thick laundry, such as blankets or down jackets, is dried evenly and protected to stay fluffy and warm. No hose for direct drainage to the drain is included |
| Length | 700 mm. |
| Country of manufacture | PL |