- In stock.
Drying machine AEG TR9394CE
Drying machine AEG TR9394CE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | TR9394CE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 51 kg, 52.17 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | B |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | A |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 61 - 61dB |
| Drying programs | Mixed laundry, Eco, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Quick 3Kg, Bed linen XL, Outdoor clothing, Hygiene, Down program, Down jackets, "Wi-Fi" - the appliance can be controlled with a smart device using the "My AEG" app, where you will find even more programs |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Recycled plastic condensate container. Woolmark Green certified. AbsoluteCare® heat pump technology, precise drum movements and temperature control ensure the protection of delicate fabrics. 3DSense technology measures the moisture content of the laundry to dry thoroughly and accurately. Even thick laundry, such as blankets or down jackets, is dried evenly and protected to stay fluffy and warm. Wi-Fi - the device can be controlled from a smart device using the My AEG app, where you will find even more programs. A hose for direct drainage to the drain is not included |
| Length | 700 mm. |
| Country of manufacture | PL |