- In stock.
DRYER EW8D585UCE ELECTROLUX
DRYER EW8D585UCE ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW8D585UCE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 49.5 kg, 50,954 kg. |
| Drum capacity | 8 kg |
| Energy efficiency class | B |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | B |
| Number of programs | 13 |
| Noise level | 63 - 63dB |
| Drying programs | "MixCare", Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Silk, Sportswear, Down jackets, Outdoor clothing, Hygiene, Bedding XL, Eco, Favourite. The appliance can be controlled from a smart device using the "My Electrolux" app, where you will find even more programs |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening direction. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Condensate container made of recycled plastic. Woolmark Green certified. MixCare ensures powerful but gentle drying of mixed cotton and synthetic fabrics, so clothes are dried evenly without sorting. SmartSelect - your universal assistant. You can conveniently select the dryness of the laundry, and the green leaf symbol will indicate energy consumption. 3DSense technology measures the moisture of the laundry to dry thoroughly and accurately. Even thick laundry, such as blankets or down jackets, is dried evenly and protected to stay fluffy and warm. Wi-Fi - the appliance can be controlled from a smart device using the My Electrolux app, where you will find even more programs. The set does not include a hose for direct water drainage into the drain |
| Length | 700 mm. |
| Country of manufacture | PL |