- In stock.
DRYER EW6D295GE ELX
DRYER EW6D295GE ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW6D295GE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 50.3 kg, 52.8 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | C |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | B |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 64 - 64dB |
| Drying programs | Mixed, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Refreshment, Easy ironing, Sportswear, Jeans, Downy fabrics, Bed linen XL, ECO program |
| Management | Sensory, Electronic |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable level of drying of clothes. Reversible door opening. Four-layer fluff filter. The drum rotates in both directions to protect fabrics from wrinkles. Condensate container made of recycled plastic. "Woolmark Blue" certificate. The set does not include a hose for direct water drainage into the sewer |
| Length | 700 mm. |
| Country of manufacture | PL |