- In stock
Dryer ELECTROLUX EW6D28BE
Dryer ELECTROLUX EW6D28BE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Dryer type | Condensing |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| Depth | 63.8 cm |
| Drying capacity | 8 kg |
| NEW energy efficiency class | D |
| Condensation efficiency class | C |
| Condensation efficiency, % | 82 |
| Sound level class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Heat pump drying technology | Yes |
| Humidity sensor | No |
| Steam technology | No |
| Engine type | Inverter |
| Self-cleaning condenser | No |
| Drum rotation direction | Reverse tumble |
| Cycle time | 179 minutes |
| Drum lighting | No |
| Shoe/wool bag | No |
| Direct drain hose | No |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Energy consumption 100 cycles | 119 kWh |
| Fluff filter | Yes |
| Anti-crease function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Transparent door | Yes |
| Standardized height | 85 cm |
| Standardized width | 60cm |
| Maximum depth | 66.2 cm |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.6 cm |