-
−1%
Dryer AEG TR9394E
Dryer AEG TR9394E
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | AEG |
| Dryer type | Condensing |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| NEW energy efficiency class | B |
| Condensation efficiency class | A |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Depth | 63.6 cm |
| Drying capacity | 9 kg |
| Noise level | 61 dB |
| Condensation efficiency, % | 94 |
| Heat pump drying technology | Yes |
| Sound level class | B |
| Engine type | Inverter |
| Humidity sensor | Yes |
| Steam technology | No |
| Self-cleaning condenser | No |
| Drum lighting | Yes |
| Cycle time | 205 minutes |
| Shoe/wool bag | Yes |
| Direct drain hose | No |
| Wool drying certificate | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Energy consumption 100 cycles | 92 kWh |
| Fluff filter | Yes |
| Anti-crease function | Yes |
| Standardized height | 85 cm |
| Transparent door | Yes |
| Standardized width | 60cm |
| Maximum depth | 65.7 cm |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.6 cm |