-
−4%
Bosch WTH83277PL Freestanding dryer 8 kg
Bosch WTH83277PL Freestanding dryer 8 kg
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | condensing with heat pump technology |
| Built-in display | LCD |
| Rated capacity | 8 kg |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Energy consumption per 100 cycles | 119 kWh |
| AC input voltage | 220 -240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class | D |
| Weight | 40 kg |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Depth | 654 mm |
| Drying programs | Shirts, Eco Cotton, Towel, Wool, Cotton, Super 40, Hygiene/anti-allergy, Warm time programme, Mix, Sport, Ironing cotton, Cool time programme, Synthetics, Feather/Down, Delicate |
| Drying class | C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 205 min |
| Noise level (drying) | 62 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Drum interior light | No |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during operation., Connect the appliance to a correctly earthed electrical socket., Do not touch hot surfaces of the appliance. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2142136 |