Bosch Washer Dryer WNG254A9BY
Bosch Washer Dryer WNG254A9BY
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Display type | LED |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Touch, Rotary |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Water consumption washing & drying per cycle | 82 L |
| Water consumption washing per cycle | 52 L |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Height | 848 mm |
| Weight | 71.4 kg |
| Depth | 635 mm |
| Width | 598 mm |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Rated capacity (washing) | 10.5 kg |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Noise emission class | A |
| Washing programs | Cotton, Hand/wool, Quick 15min, Wash&Dry60, Iron Assist, Hygiene, Delicate/silk, Rinse & spin, Mix, Intensive drying, Pumping out, Gentle drying, Synthetics |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Warnings | Warning: Dispose of the appliance in accordance with local regulations for the disposal of electrical and electronic equipment., Warning: The device must be connected to a grounded electrical outlet., Warning: Do not use the device when wet or barefoot to avoid risk of electric shock. |