Geneinno T1-Pro is an underwater drone that can dive to a depth of 150 meters, equipped with a 4K camera for high-quality images and videos. It has advanced sensors for precise control and operates for up to 4 hours with a 9000 mAh battery.
Geneinno T1-Pro is an underwater drone that can dive to a depth of 150 meters, equipped with a 4K camera for high-quality images and videos. It has advanced sensors for precise control and operates for up to 4 hours with a 9000 mAh battery.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Geneinno T1-Pro is an underwater drone that can dive to a depth of 150 meters, equipped with a 4K camera for high-quality videos and photos. It has advanced sensors for precise control and offers up to 4 hours of operation with a 9000 mAh battery.
Features | |
|---|---|
| Product type | Underwater drone |
| Brand | Geneinno |
| Model | T1-Pro-150M |
Specifications | |
| Weight | 5 kg |
| Dimensions | 380 × 348 × 168mm |
| Maximum depth | 150 m |
| Operating temperature range | -10 to 50 |
| Maximum swimming speed | 2 m/s |
| Maximum takeoff/descent speed | 1.5 m/s |
| Battery capacity | 9000 mAh / 97.2 Wh |
| Maximum dive time | 4 hours |
| Charging time | 3 hours |
| Degrees of freedom | 5 DOF (Forward/backward, up/down, left/right, rotation, tilt) |
Camera | |
| CMOS sensor | 6.17 mm x 4.55 mm SONY CMOS |
| Image resolution | 4K: 4000x3000 30fps |
| Photo format | JPEG / RAW / DNG |
| Anti-Shake technology | EIS Anti-Shake |
Lighting | |
| Lumens | 2 × 1500 LM |
| Beam angle | 60° |
Cable | |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable length | 200 m |
Sensor | |
| IMU | 6-axis gyroscope and accelerometer + 3-axis compass |
| Depth sensor accuracy | ± 0.05m |
Wireless relay | |
| Battery capacity | 3200 mAh / 34.56 Wh |
| Maximum operating time | 10 hours |