- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The POTENSIC Atom drone features a 12MP 4K camera, a compact design weighing 249g, and a flight time of up to 32 minutes. It offers advanced smart flight modes, dual GPS positioning system, and wind resistance up to level 5.
Features | |
|---|---|
| Product type | Drone |
| Model | DSDR04C |
Specifications | |
| Takeoff weight | < 249g |
| Expanded size | 300 x 242 x 58 mm |
| Flight time | 32 minutes (per battery) |
| Maximum flight speed | 57.6 km/h (16 m/s) |
| Maximum climb speed | 5 m/s |
| Maximum descent speed | 4 m/s |
| Maximum flight distance | 6 km |
| Maximum flight altitude | 120 m |
| Engine type | Brushless |
| Propeller size | 5' |
| Wind resistance | Level 5 (8.5-10.7 m/s) |
| Battery type | 7.7V rechargeable Li-pol battery (included) |
| Battery capacity | 2230mAh (17.18Wh) |
| Battery weight | 84 grams |
| Charging port | USB Type-C |
| Voltage | max. DC 5V (3A) |
| Image sensor | 1/3 inch CMOS |
| Maximum resolution | 12 MP |
| Effective pixels | 4608x2592 |
| Image resolution | 4K@25/24fps, 2.7K@25/24fps, 1080p@50/25/24fps |
| Video bit rate | up to 50 Mbps |
| Video transmission (FPV) quality | 720p |
| Lens | F2.2 |
| Field of View (FOV) | 78° |
| Photo format | JPEG, DNG (RAW) |
| Image format | MP4 (H.264) |
| Servo adjustment | 20-90 degrees |
| GNSS | GPS + GLONASS + Galileo + BeiDou |
| App | PotensicPro |
| Remote control frequency | 2.4GHz |
| Remote control battery | 3000mAh |
| Connector type | OTG cable |
| Compatible SD card | micro SD 4-256GB (Class 10/U1 standard) |
| Folded drone size | 88 x 143 x 58 mm |
| Operating temperature | 0°C~+40°C |