- In stock.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
1-Inch Flagship Imaging, 8K/60fps HDR Video
1-inch-equivalent sensors, large 2.4 μm pixels, and high dynamic range deliver exquisite clarity. 8K/60fps HDR 360° video provides sufficient resolution for sharp cropped shots.
Powerful Video Transmission, Immersive Flight
DJI O4+ video transmission system features strong anti-interference capabilities, delivers high-definition, high-frame-rate transmission at 1080p/60fps, and supports a range of up to 20 km.
Infinite Creativity From One Take
Capture a full 360° view in a single flight. In post, reframe from any perspective to turn one clip into multiple creations.
Unlimited Rotation, Unbound Vision
360° imaging enables infinite rotation and tilt control. Even when flying in one direction, you can effortlessly rotate the horizons, make the view do a flip, or create the dolly zoom effect.
Omnidirectional Obstacle Sensing & Propeller Guard
Nightscape omnidirectional obstacle sensing works even during action tracking. The integrated propeller guard provides an extra layer of safety.
360° and Single Lens, Flexible Dual Modes
Seamlessly switch from 360° to Single Lens mode for classic Avata-style filming in 4K/60fps [4] . Get the flexibility of two forms in one powerful drone.
Spotlight Free for Instant Shareable Footage
No need to aim. Spotlight Free locks onto a moving subject and assists with camera movement. Just fly freely, and easily nail epic shots.
FPV Flights & Aerial Filming in One Drone
Choose RC 2 for precise framing. Or use Goggles 3/N3 paired with RC Motion 3 for immersive flight where the view moves naturally with your head.
| Summary | DJI Avata 360 Fly More Combo (RC 2). Number of rotors: 4 rotors. Megapixel (approx.): 64 MP, Maximum video resolution: 6000 x 3000 pixels. Maximum operating distance: 13500 m. Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery capacity: 2700 mAh. Internal memory: 42 GB, Compatible memory cards: MicroSDXC. Wi-Fi, Wi-Fi standards: Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth, Bluetooth version: 5.4. AC adapter power: 60 W. Product colour: Grey |
| Vendor Homepage | https://www.dji.com/uk/avata-360 |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.295 |
| Unit Box Width | 0.195 |
| Construction type | Ready-to-fly (RTF) |
| Easy to use | Yes |
| Product colour | Grey |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Type | Octocopter |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| GPS (satellite) | Yes |
| Horizontal hover accuracy | 0.3 m |
| Hovering time (max) | 22 min |
| Maximum ascent speed | 10 m/s |
| Maximum descent speed | 10 m/s |
| Maximum flight time | 23 min |
| Maximum operating distance | 13500 m |
| Maximum wind resistance | 10.7 m/s |
| Number of propeller blades | 4 |
| Number of rotors | 4 rotors |
| Vertical hover accuracy | 0.1 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bitrate at maximum video resolution | 180 Mbit/s |
| Camera shutter speed | 1/8000-1/25 s |
| Field of view (FOV) angle | 200 ° |
| Image formats supported | DNG/JPEG |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum image resolution | 15520 x 7760 pixels |
| Maximum video resolution | 6000 x 3000 pixels |
| Megapixel (approx.) | 64 MP |
| Optical sensor size | 1/1.1 " |
| Supported video modes | 1080p |
| Video formats supported | H.265/MP4 |
| Video resolutions | 2688 x 2016/3840 x 2160/7680 x 3840 pixels |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Internal memory | 42 GB |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Battery capacity | 2700 mAh, 38.67 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 14.32 V |
| AC adapter power | 60 W |
| Batteries required | Yes |
| Power source | Battery |
| Depth | 246 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 455 g |
| Width | 199 mm |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Gimbal protector | Yes |
| Screwdriver included | Yes |
| Spare propeller(s) included | Yes |
| Model name | Avata 360 Fly More Combo (RC 2) |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.02342 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3 kg |