Drone DJI Drone||Flip ( RC 2)|Consumer|CP.FP.00000180.01
Drone DJI Drone||Flip ( RC 2)|Consumer|CP.FP.00000180.01
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 8
business days
| Description | DJI Flip (DJI RC 2) (GL) All-in-One Vlog Camera Drone DJI Flip features a stunning compact design with exceptional imaging capabilities. It supports palm takeoff without a remote controller, allowing you to capture moments on the go easier than ever before. Additionally, the AI Subject Tracking feature ensures the main subject stays perfectly framed, so you can set up captivating shots with ease. The innovative design of the Foldable Full-Coverage Propeller Guard seamlessly merges lightweight construction with optimal safety. Whether capturing distant landscapes or close-up portraits, DJI Flip brings visual beauty into every frame. |
| Image sensor type | CMOS |
| Sensor size | 1/1.3-inch |
| Pixel Resolution | 48 Mega Pixel |
| Electronic Shutter Speed | 12MP Photo: 1/16000-2 s (2.5-8 s for simulated long exposure); 48MP Photo: 1/8000-2 s |
| Model name | Flip (DJI RC 2) |
| Built-in storage | 2 GB |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Battery capacity | 3110 mAh |
| Flight time | 31min |
| Operating temperature range | -10° to 40° C |
| GPS / geotagging | Yes |
| Included Accessories | DJI Flip DJI RC 2 DJI Flip Intelligent Flight Battery DJI Flip Propellers (Pair) (Screws Included) Screwdriver DJI Flip Gimbal Protector Type-C to Type-C PD Cable Quantity |
| Colour | White |
| Drone product line | Consumer |
| Dimensions | Folded (without propellers): 136Ã 62Ã 165 mm (LÃ WÃ H); Unfolded (without propellers): 233Ã 280Ã 79 mm (LÃ WÃ H) |
| Shipping box quantity | 4 |
| Shipping Box Depth | 53 cm |
| Shipping Box Height | 20 cm |
| Shipping Box Weight | 4.4 kg |
| Shipping Box Width | 23 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.006095 cubm |
| Unit Net Weight | 0.249 kg |
| Unit Gross Weight | 1.1 kg |
| Speed | 12 m/s |
| Max altitude | 3000 m |
| Unit Box Width | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Full Description Line | Model name Flip (DJI RC 2)|Consumer|Speed 12 m/s|Max altitude 3000 m|Sensor 1/1.3-inch|Pixel Resolution 48 Mega Pixel|Shutter Speed 12MP Photo: 1/16000-2 s (2.5-8 s for simulated long exposure); 48MP Photo: 1/8000-2 s|Built-in storage 2 GB|Memory Card Type Micro SD|Battery Lithium-Ion rechargeable|Battery capacity 3110 mAh|Flight time 31min|GPS|Colour White|Dimensions Folded (without propellers): 136Ã 62Ã 165 mm (LÃ WÃ H); Unfolded (without propellers): 233Ã 280Ã 79 mm (LÃ WÃ H)|Unit Net Weight 0.249 kg |
| Category Code | DRO |