-
−15%
Gens Ace G-Tech Soaring 2200mAh 7.4V 30C 2S1P XT60 Battery
Gens Ace G-Tech Soaring 2200mAh 7.4V 30C 2S1P XT60 Battery
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
The Gens Ace G-Tech Soaring is an excellent choice for modelers with 450 helicopters. This powerful 2200mAh 7.4V LiPo battery provides the stable and long-lasting power needed to maintain flight efficiency. The recommended charge rate of 1-3C allows for quick and safe recovery of full power, and the standard XT60 connector and JST-XHR balancer ensure easy installation and wide compatibility. In addition, the dimensions of 104 x 34.5 x 14.5 mm and weight of 122 g ensure that the product will not overburden the helicopter model.
| Manufacturer | Gens Ace |
|---|---|
| Model | GEA222S30X6GT |
| Capacity | 2200 mAh |
| Voltage | 7.4 V / 2S |
| Discharge current | 30C |
| Charging speed | 1-3C (recommended) |
| Connector type | XT60 |
| Balancer connector type | JST-XHR |
| Weight | 122 g |
| Dimensions | 104 x 34.5 x 14.5 mm |
| Cable length (C/D) | 65 mm / 120 mm |
| Gamintojas | Gens ace |
| Voltage (V) | 7,4 |
| Capacity (mAh) | 2200 |
| Discharge current (C) | 30 |
| Weight (g) | 122 |
| Net weight | 122 g. |
| Box length | 16,50 cm. |
| Box width | 8,00 cm. |
| Box height | 3,50 cm. |
| Gross weight | 170 g. |