-
−12%
Battery Tattu Funfly 1550mAh 11,1V 100C 3S1P
Battery Tattu Funfly 1550mAh 11,1V 100C 3S1P
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
The new Funfly battery series dedicated to racing quadrocopters thanks to a discharge current as high as 100C. They will be appreciated by beginners as well as professional pilots. This battery is the perfect balance of power and light weight.

Do not discharge below 3.0V per cell. Charge only with a microprocessor-based charger in lithium-polymer pack charging mode.
Do not short-circuit poles, do not puncture, do not expose to direct sunlight, store away from flammable objects, dispose of in specially prepared containers.

| Voltage | 11,1 V |
|---|---|
| Capacity | 1550mAh |
| Number of cells | 3 |
| Connector type | XT60 |
| Balancer type | JST-XHR |
| Discharge current (continuous) | 100C |
| Length | 73 mm |
| Width | 36 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 140 g |
| Gamintojas | Tattu |
| Voltage (V) | 11,1 |
| Capacity (mAh) | 1300 |
| Discharge current (C) | 100 |
| Weight (g) | 149 |
| Net weight | 140 g. |
| Box length | 12,00 cm. |
| Box width | 8,50 cm. |
| Box height | 3,00 cm. |
| Gross weight | 160 g. |