STANLEY SFMCF820D2K-QW Impact Driver
STANLEY SFMCF820D2K-QW Impact Driver
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Chuck diameter | 1/4" |
| Adjustable torque | Yes |
| Handle shape | Pistol handle |
| Adjustable speed | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Weight | 0,9 kg |
| No-load stroke rate | 3800 spm |
| Idle speed (2nd gear) | 2600 RPM |
| Torque (max) | 190 N m |
| Idle speed (1st gear) | 1300 RPM |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Charger | Yes |
| Battery pack | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture due to risk of short circuit., Dispose of used batteries according to local hazardous waste regulations., Keep out of the reach of children. |