500W powerful electric impact drill with adjustable speed and impact drilling function. Keyless chuck, soft grip surface and maximum drilling diameter in wood - 2.4 cm.
500W powerful electric impact drill with adjustable speed and impact drilling function. Keyless chuck, soft grip surface and maximum drilling diameter in wood - 2.4 cm.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
500W electric impact drill with variable speed and impact drilling function. Tool-less chuck, soft grip and maximum drilling diameter of 2.4 cm in wood.
Technical data | |
|---|---|
| Type | Drill |
Power | |
| Input power | 500W |
| AC input voltage | 110 - 240V |
| Cable length | 2 years |
| Power source | AC |
Weight and dimensions | |
| Depth | 297 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 77 mm |
| Height | 246 mm |
Operation | |
| Idle speed (max.) | 3000 RPM |
| Drilling diameter in stone (max.) | 1.3 cm |
| Drilling diameter in steel (max.) | 1cm |
| Drilling diameter in wood (max.) | 2.4 cm |
| Drilling diameter in concrete (max.) | 1.3 cm |
Additional information | |
| Gripper type | Toolless |
| Adjustable speed | Yes |
| Impact drilling | Yes |
| Depth stop | Yes |
| Additional features | Soft grip, additional handle |