Impact wrench DEWALT DCF964NT-XJ 18V XR 3/4" 2576Nm Yellow, Black
Impact wrench DEWALT DCF964NT-XJ 18V XR 3/4" 2576Nm Yellow, Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of gears | 3 |
| Chuck diameter | 3/4" |
| Product colour | Yellow |
| Motor type | Brushless |
| Number of modes | 4 |
| Lighting | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Depth | 223 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Power | 1100 W |
| Breaking moment | 2576 Nm |
| Impact frequency of the screw machine | 0 - 2015 IPM |
| Maximum torque of the impact driver | 1925 Nm |
| Maximum rotation speed of the impact driver | 1200 rpm |
| Charger | No |
| Carrying case | Yes |
| Battery pack | No |
| Warnings | The product contains a rechargeable battery - do not dispose of in the normal rubbish bin, allocate for special disposal., Risk of electric shock - keep the unit away from water and moisture., Risk of fire - keep away from heat sources, sparks and open flames. |
| Hazard pictogram(s) | GHS02: Flammable, GHS09: Environmental hazard |