- In stock
Fatmax 18V SFMCD726D2K STANLEY impact drill/driver
Fatmax 18V SFMCD726D2K STANLEY impact drill/driver
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in LED lighting | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Product type | Cordless drill |
| Product colour | Black, Yellow |
| Handle material | Metal |
| Handle shape | Pistol handle |
| Power source | Battery |
| DC input voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 1 h |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Width | 66 mm |
| Length | 191 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 207 mm |
| Number of gears | 2 |
| Torque (max) | 80 N m |
| Idle speed (max) | 2000 RPM |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Battery pack | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Belt hook included | Yes |
| Warnings | Dispose of the product in accordance with local regulations for the disposal of electronic waste., Do not use the unit in damp or wet conditions to avoid the risk of electric shock., The use of appropriate personal protective equipment such as safety glasses and gloves is recommended when using this tool. |