DeWALT DCD996P2 drill Keyless Black,Yellow 2.1 kg
DeWALT DCD996P2 drill Keyless Black,Yellow 2.1 kg
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Yellow, Black |
| Hammer drilling | Yes |
| Number of gears | 3 |
| Screwdriving | Yes |
| Drilling | Yes |
| Chuck capacity (max) | 1.3 cm |
| Uncertainty K | 1.5 m/s² |
| Chuck capacity (min) | 1.5 mm |
| Product description | For terms and conditions on 3 year extended warranty please visit https://www.dewalt.pl/3/ |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Output power | 820 W |
| Depth | 213 mm |
| Height | 208 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Width | 70 mm |
| Sound pressure level | 97 dB |
| Drilling diameter in concrete (max) | 1.6 cm |
| Drilling diameter in wood (max) | 5.5 cm |
| Built-in light | Yes |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.5 cm |
| Idle speed (1st gear) | 450 RPM |
| Impact rate (high speed) | 38250 bpm |
| Idle speed (2nd gear) | 1300 RPM |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Sound power level | 108 dB |
| Vibration emission (concrete) | 15 m/s² |
| Maximum torque (soft applications) | 66 N m |
| Impact rate (low speed) | 8600 bpm |
| Maximum torque (hard applications) | 95 N m |
| Idle speed (3rd gear) | 2000 RPM |
| Vibration emission | 2.5 m/s² |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery pack | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Charger | 1 |
| Warnings | Do not dispose of used batteries in the regular rubbish bin. |