DeWALT DCD991P2 Black,Grey,Yellow 2000 RPM
DeWALT DCD991P2 Black,Grey,Yellow 2000 RPM
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Drill/screwdriver |
| Product description | For terms and conditions on 3 year extended warranty please visit https://www.dewalt.pl/3/ |
| Handle shape | Pistol handle |
| Product colour | Black, Grey, Yellow |
| Built-in light | Yes |
| Reverse | Yes |
| Drilling | Yes |
| Power source | Battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Height | 208 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 2 kg |
| Drilling diameter in steel (max) | 5.5 cm |
| Sound pressure level | 75 dB |
| Maximum torque (hard applications) | 66 Nm |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Idle speed (max) | 2000 RPM |
| Drilling diameter in wood (max) | 1.5 cm |
| Torque (max) | 95 N m |
| Battery pack | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Noise level | 86 dB |