DeWalt DCD703L2T 12 V 4-head drill/driver
DeWalt DCD703L2T 12 V 4-head drill/driver






DeWalt DCD703L2T 12 V 4-head drill/driver
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Adjustable speed | Yes |
| Product colour | Yellow, Black |
| Chuck type | Keyless |
| Product design | Pistol grip drill |
| Drilling | Yes |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 3 Ah |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Input power | 250 W |
| Weight | 900 g |
| Depth | 107 mm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1 cm |
| Number of gears | 2 |
| Drilling diameter in wood (max) | 2 cm |
| Idle speed (max) | 1500 RPM |
| Torque (max) | 25.5 N m |
| Chuck capacity (max) | 1 cm |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery pack | Yes |