DEWALT DCD701D2-QW Cordless Drill 2x 12V 2Ah XR TSTAK Black, Yellow
DEWALT DCD701D2-QW Cordless Drill 2x 12V 2Ah XR TSTAK Black, Yellow
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product design | Pistol grip drill |
| Adjustable torque | Yes |
| Vibration level | 2,5 m/s² |
| Sound power level | 72 dB |
| Acoustic pressure emissions | 83 dB |
| Hammer drilling | No |
| Screwdriving | Yes |
| Drilling | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Product colour | Black |
| Forward/Reverse operation | Yes |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Power source | Battery |
| Width | 152 mm |
| Height | 185 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 1 kg |
| Maximum torque (soft applications) | 25.5 N·m |
| Maximum torque (hard applications) | 57.5 N·m |
| Idle speed (1st gear) | 425 RPM |
| Drilling diameter in wood (max) | 2 cm |
| Idle speed (2nd gear) | 1500 RPM |
| Drilling diameter in steel (max) | 1 cm |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Battery pack | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |