-
−4%
Cordless drill/driver Li-Ion 12V 2X 2,0Ah DeWALT DCD710D2
Cordless drill/driver Li-Ion 12V 2X 2,0Ah DeWALT DCD710D2
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Chuck type | Keyless |
| Product design | Pistol grip drill |
| Number of gears | 2 |
| Screw diameter (max) | 1 cm |
| Screwdriving | Yes |
| Chuck capacity (min) | 1 mm |
| Chuck capacity (max) | 1 cm |
| Product colour | Black, Yellow |
| Drilling | Yes |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Depth | 185 mm |
| Height | 195 mm |
| Width | 50 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Maximum torque (hard applications) | 24 N m |
| Torque settings | 15 |
| Maximum torque (soft applications) | 15 N m |
| Drilling diameter in steel (max) | 1 cm |
| Idle speed (1st gear) | 400 RPM |
| Drilling diameter in wood (max) | 2 cm |
| Built-in light | Yes |
| Idle speed (2nd gear) | 1500 RPM |
| Vibration emission | 2.5 m/s² |
| Carrying case | Yes |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery pack | Yes |
| Warnings | Do not dispose of used batteries in the regular rubbish bin., Keep out of the reach of children., Avoid battery contact with water and moisture. |