CASALS CID2051BCA 20V cordless hammer drill/driver
CASALS CID2051BCA 20V cordless hammer drill/driver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Chuck diameter | 1/2" |
| Combi drill torque settings | 18 +1 +1 |
| Functions | undoing |
| LED backlight | Yes |
| Product type | Cordless drill |
| Adjustable speed | Yes |
| Spindle lock | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Reverse | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Handle shape | Pistol handle |
| Number of programs | 2 |
| Hanger type | Hanger hook |
| Maximum drilling diameter | wood: 20 mm, steel/brick: 10 mm |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 20 V |
| Height | 270 mm |
| Gross weight inner carton | 3,14 kg |
| Weight | 1.32 kg |
| Net weight inner carton | 1,75 kg |
| Depth | 310 mm |
| Width | 100 mm |
| Torque (min) | 35 N m |
| Idle speed (min) | 400 RPM |
| Screw diameter (max) | 1 cm |
| Idle speed (max) | 14000 RPM |
| Battery charger included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery included | Yes |