-
−2%
18V Cordless Hammer Drill Driver SFMCD716B-XJ STANLEY
18V Cordless Hammer Drill Driver SFMCD716B-XJ STANLEY
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Motor type | Brushless |
| Adjustable torque | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Hammer drilling | Yes |
| Product colour | Black, Yellow |
| Screwdriving | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Chuck type | Quick-release chuck |
| Drilling | Yes |
| Product design | Pistol grip drill |
| Battery voltage | 18 V |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight | 1.1 kg |
| Impact rate (high speed) | 32000 bpm |
| Number of gears | 2 |
| Drilling diameter in wood (max) | 4 cm |
| Chuck capacity (min) | 1.5 mm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.3 cm |
| Torque (max) | 60 N m |
| Idle speed (max) | 1900 RPM |
| Chuck capacity (max) | 1.3 cm |
| Charger | No |
| Carrying case | No |
| Battery pack | No |