- In stock
18V cordless drill/driver SFMCD725D2K STANLEY
18V cordless drill/driver SFMCD725D2K STANLEY
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Cordless drill |
| Handle material | Metal |
| Adjustable speed | Yes |
| Handle shape | Pistol handle |
| Product colour | Yellow, Black |
| Built-in LED lighting | Yes |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| DC input voltage | 18 V |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Battery recharge time | 1 h |
| Height | 207 mm |
| Length | 175 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 66 mm |
| Idle speed (max) | 2000 RPM |
| Torque (max) | 80 N m |
| Number of gears | 2 |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Belt hook included | Yes |
| Battery pack | Yes |
| Warnings | The use of appropriate personal protective equipment such as safety glasses and gloves is recommended when using this tool., Dispose of the product in accordance with local regulations for the disposal of electronic waste., Do not use the unit in damp or wet conditions to avoid the risk of electric shock. |