Refrigerator LG GSLV71MCTE
Refrigerator LG GSLV71MCTE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Model | GSLV71MCTE |
| Height | 179 cm, 1891 mm. |
| Width | 91.3 cm, 972 mm. |
| Depth | 73.5 cm |
| Weight | 111 kg, 131 kg. |
| Color | Graphite color |
| Refrigerator type | Two-door |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 350 kWh |
| Total refrigerator capacity | 416 liters |
| Total freezer capacity | 219 liters |
| Noise level | 36 dB |
| Number of freezer drawers | 2 |
| Automatic defrosting | Yes |
| Refrigeration system in the refrigerator | No frost |
| Refrigeration system in the freezer | No frost |
| Number of shelves | 4 |
| Changing the door opening direction | No |
| Screen | No |
| Shelving material | Tempered glass |
| Quick freezing | Yes. Freezing capacity, kg/24h- 12 |
| Lighting type | LED |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Water and ice maker | Yes |
| Management | Electronic |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 770 mm. |
| Country of manufacture | CN |