Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
SATA USB 3.0 docking station for 2.5'/3.5' drives, compatible with SSD and HDD storage devices.
Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminum |
| Main product color | Silver |
| Product type | Docking station |
Weight and dimensions | |
| Width | 125.5 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 75.6 mm |
| Weight | 247 g |
Operation | |
| Supported Linux operating systems | Yes |
| Supported Mac operating systems | Yes |
| Supported Windows operating systems | Windows 7, 8, 10, XP |
Packaging details | |
| Packaging type | Box |
Ports and interfaces | |
| SSD size | 2.5' |
| Transmission speed | 5 Gbps |
| Interface type | SATA |
| HDD size | 2.5' or 3.5' up to 2 TB |