- New
ASUS Triple Display USB-C Dock lets you connect up to three external displays with a maximum resolution of 3840 x 2160 pixels. It features a variety of ports such as USB Type-C, USB Type-A, HDMI, and Ethernet LAN for versatile connectivity.
ASUS Triple Display USB-C Dock lets you connect up to three external displays with a maximum resolution of 3840 x 2160 pixels. It features a variety of ports such as USB Type-C, USB Type-A, HDMI, and Ethernet LAN for versatile connectivity.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The ASUS Triple Display USB-C Dock allows users to connect up to three external displays with a maximum resolution of 3840 x 2160 pixels. It features multiple ports such as USB Type-C, USB Type-A, HDMI, and an Ethernet LAN port for versatile connectivity.
Features | |
|---|---|
| Product type | Docking station |
| Brand | ASUS |
| Model | DC300 |
Specifications | |
| USB cable length | 0.6 m |
| Power source | 150W |
| Output current | 7.5A |
| Output voltage | 20V |
| Dimensions | 160 mm (W) × 32 mm (H) × 80 mm (D) |
| Weight | 514 grams |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Ethernet LAN data transfer speed | 1000 Mbps, 100, 10 |
| Maximum refresh rate | 60Hz |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Housing | Metal, Plastic |
| USB Type-C ports | 2 |
| USB Type-A ports | 3 (1 x USB 3.2 Gen 2, 2 x USB 3.2 Gen 1) |
| HDMI ports | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Combo headphone/microphone port | Yes |
| DC-in connector | Yes |