The DST-Pro 5K XT docking station supports triple video output up to 5K resolution and offers 100W pass-through charging. It has a wide range of ports, including USB Type-C, HDMI, DisplayPort, Gigabit Ethernet, and audio jacks.
The DST-Pro 5K XT docking station supports triple video output up to 5K resolution and offers 100W pass-through charging. It has a wide range of ports, including USB Type-C, HDMI, DisplayPort, Gigabit Ethernet, and audio jacks.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The DST-Pro 5K XT dock supports triple video output with resolutions up to 5K and offers 100W pass-through charging. It features a wide range of ports, including USB Type-C, HDMI, DisplayPort, Gigabit Ethernet, and audio jacks.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Laptop Dock |
| Model | DST-Pro 5K XT |
Specifications | |
| Interface | USB Type C, 3 x USB Type A, 1 x USB Type C, 1 x RJ45, 2 x DisplayPort, 1 x HDMI®, 1 x SD, 1 x MicroSD, 1 x 3.5mm Audio |
| Supported by Tape | DP 1.3 (32.4Gbps), HDMI® 2.0 (18Gbps), USB 3.2 / 3.1 Gen 1 / USB 3.0 (up to 5Gbps), Gigabit LAN (10/100/1000Mbps) |
| Maximum Input Resolution | 7680x4320 60Hz |
| Maximum Output Resolution |
|
| Chip | VL103R, VL171, 2x VL817S, VMM5320, RTL8153B, GL3224, HS-100B |
| Compatibility | USB Type C / Thunderbolt devices with DisplayPort Alternate Mode support. Windows, macOS, Linux, Android, Chrome OS. |
| Power Delivery | PD 3.0 up to 100W (20V 5A) |
| HDCP Support | HDCP 2.2 |
| Supported Audio Format | 7.1 channel audio support |
| Physical Properties |
|
| Power | 24W |
| Color | Silver |
Additional Information | |
| Special Features | DisplayPort Alternate Mode, Battery Charging 1.2 port, MST support for Windows, PXE and Wake on LAN support |