ASUS SimPro Dock 2 Wired Thunderbolt 3 Black, Blue
ASUS SimPro Dock 2 Wired Thunderbolt 3 Black, Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power source type | DC |
| Depth | 99 mm |
| Width | 40.6 mm |
| Weight | 650 g |
| Height | 161.5 mm |
| Ethernet LAN data rates | 100, 1000 Mbit/s, 10 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Compatibility | ASUS ExpertBook P / B / L |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Charging function | Yes |
| Product colour | Blue, Black |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand compatibility | Asus |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| Warnings | Do not block the ventilation of the appliance., Do not use in damp conditions., Do not open the housing of the appliance. |