- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
ASUS SimPro Dock 2 offers a wide range of connections, including Thunderbolt 3, USB Type-A, HDMI, and DisplayPort. It supports a maximum digital resolution of 7680 x 4320 pixels and has a charging function.
Power | |
|---|---|
| Power supply type | DC |
Weight and dimensions | |
| Height | 161.5 mm |
| Weight | 650g |
| Width | 40.6 mm |
| Depth | 99 mm |
Network | |
| Number of Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data transfer rates | 10, 100, 1000 Mbps |
Operation | |
| Cable lock hole type | Kensington |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product compatibility | Ace |
| Product color | Black, Blue |
Ports and interfaces | |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| Combo headphone/microphone port | Yes |
| Number of VGA (D-Sub) ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 3 ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports | 1 |
| Number of DisplayPort ports | 2 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DC-in connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |